I am a better investor because I am a businessman and I am a better
businessman because I am an investor."Warren Buffett

Kuria 99,7 mln. Eur inovacijų skatinimo variklį

Inovacijas kuriančios mažos ir vidutinės bendrovės po ilgokos pertraukos sulauks finansinių injekcijų – pajudėjo 7 rizikos kapitalo fondų, į kuriuos bendrai bus investuota 99,7 mln. Eur ES ir nacionalinių lėšų, kūrimas.

Rizikos kapitalo rinkos dalyviai jau beveik metus kelia bangas dėl susidariusio laiko tarpo tarp investavimo periodų. Pagal „Jeremie“ programą (angl. „Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises“) lėšų gavusių fondų investavimo į naujas įmones laikotarpis baigėsi kartu su šių metų pradžia. Tiesa, „Practica Capital“ investavimo laikotarpis buvo pratęstas iki šių metų pabaigos.

Sumenkusį investicijų į rizikingas ankstyvos stadijos įmones srautą nedidele dalimi kompensuoja verslo angelai, dar yra tik privačiomis lėšomis veikiantis fondas „Nextury Ventures“. Vis dėlto reikėtų didelio proveržio, kad investicijų skaičiumi šie metai pasivytų praėjusius.

Kita vertus, panašu, kad ledai jau juda, trečiadienį „Invega“ pranešė apie pasirašytą sutartį su tarptautiniu partneriu Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (ERPB). Tai yra didelis žingsnis 4-ių rizikos kapitalo fondų sukūrimo link.

„Pagal šią sutartį ERPB dalyvaus plėtojant Lietuvos ir Baltijos šalių rizikos kapitalo ekosistemą. Artimiausiu metu bus paskelbti kvietimai teikti paraiškas rizikos kapitalo priemonėms įgyvendinti, jų Lietuvos rinka labai laukia“, – VŽ komentuoja Loreta Maskaliovienė, Finansų ministerijos ES struktūrinių fondų valdymo departamento direktorė.

Į 4 fondus, kurie kuriami bendradarbiaujant su ERPB, bus investuota iki 58,8 mln. Eur.

Paaiškėjo valdytojas

 

Žvelgiant iš dabartinės perspektyvos, gausios investicijos į startuolius bei mokslinių projektų perdavimą verslui netekės ir 2017 m. Lietuvos rizikos kapitalo rinka prie ES fondų bambagyslės vėl stipriau prisiriš iki 2018 m. pabaigos. Tačiau suinteresuotieji pritraukti finansavimą jau turėtų pradėti namų darbus.

Ūkio ministerijos teigimu, dėl 6 fondų valdytojų konkursai turėtų būti paskelbti iki šių metų pabaigos. O Ankstyvos stadijos ir plėtros fondas I iš 5 kandidatų jau atsirinko sau valdytoją – juo tapo balandį įkurta UAB „Robos Capital“. Šiam fondui iš nacionalinių lėšų bus skirta 14,8 mln. Eur.

„Šis rizikos kapitalo fondas sudarys galimybę lengviau gauti reikiamą kapitalą įmonėms, kurios kuria produktus aukštųjų technologijų sektoriuose ir taip įgyvendina naujausias, pažangiausias mokslo idėjas ir atlieka tyrimus ar taiko technologijas, kurioms sukurti reikia specialių žinių“, – taip jo veiklą apibūdina Ūkio ministerija.

Kornelijus Čelutka, rizikos kapitalo fondus valdančios „BaltCap“ investicijų direktorius, paprašytas įvertinti tai, kad konkursą laimi prieš kelis mėnesius įkurta įmonė, sako, kad šis fondas gana nišinis, o senesnių rinkos dalyvių, kurie turėtų patirties investuojant į lazerių įmones ar mokslinių tyrimų komercializavimą, beveik nėra.

„Gana sunku rasti vietos komandą, kuri šioje srityje būtų veikusi ilgesnį laiką, o tarptautiniams dalyviams fondas per mažas ir apribotas viena šalimi. Iš anksto buvo aišku, kad konkurso dalyviai bus gana švieži“, – mano p. Čelutka.

 

 

Pradės rinkti pinigus

 

Tiesa, pinigų ieškančiam verslui kreiptis į naują fondą dėl investicijų dar kiek anksti. Dabar prasidės kitas „Robos Capital“ laimėto fondo kūrimo etapas – privačių lėšų pritraukimas. Pagal paraiškos reikalavimus fonde turi būti bent 40% privačių lėšų. Šiuo atveju tai yra daugiau nei 5 mln. Eur, o bendros fondo investicijų ir veiklos išlaidos siektų daugiau nei 20 mln. Eur.

Sutartis dėl fondo valdymo pasirašoma 10 metų su galimybe pratęsti dar iki 5 metų.

Ministerija tikisi, kad naujas fondo valdytojas reikiamą sumą surinks per 2017 m. II–III ketvirčius.

Arnoldas Nausėda, „Robos Capital“ direktorius, taip pat kalba, kad per tokį laikotarpį planuoja visiškai suformuoti naują fondą ir pradėti investuoti.

Ponas Čelutka ir Silvestras Tamutis, „Practica Capital“ partneris, mano, kad sumos, kurias turi įnešti privatūs investuotojai, gana didelės, todėl naujų fondų valdytojams jas surinkti per vienus metus būtų didelė sėkmė.

„Daugiausia laiko užima privatų kapitalą pritraukti ir teisinius dokumentus sutvarkyti su investuotojais, – aiškina p. Tamutis. – Yra nerašyta taisyklė, kad jeigu pinigai pritraukiami greičiau nei per metus, laikoma, kad fondas surenkamas labai greitai. Tokių dalykų būna, tai priklauso ir nuo komandos brandos.“

Pašnekovas sako, kad abu „Practica Capital“ valdomi fondai pritraukė privačių lėšų ir sutvarkė visus dokumentus maždaug per pusantrų metų. Anot jo, trukmė priklausys ir nuo to, kaip greitai veiks „Invegos“ tarptautiniu partneriu išrinktas Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas. Jis nėra dirbęs su lietuviškais rizikos kapitalo fondais, nes praėjusiu ES paramos laikotarpiu tarptautinis partneris buvo Europos investicijų fondas.

Ponas Tamutis primena, kad regione buvo ir atvejų, kai sutartį pasirašęs fondo valdytojas nesugebėjo surinkti reikiamo skaičiaus privačių lėšų.

Likę pinigai dar pabirs

 

Visų kitų fondų valdytojų atranka turėtų būti pradėta šių metų pabaigoje. Atrinkus valdytoją savo veiklą pradės du koinvesticiniai fondai, kurių bendra vertė sieks daugiau nei 24 mln. Eur. Jiems nebus iš anksto renkama privačių lėšų, o investuojama kartu su verslu kiekvienu individualiu atveju. Taip pat pradės veikti kartu su verslo angelais investuojantis fondas, kuriam skiriama 11 mln. Eur.

Kita didelė pinigų dalis savo kelionę į investicijų reikalaujančias įmones, ūkio ministerijos teigimu, turėtų pradėti 2017 m. pabaigoje – 2018 m. pradžioje. Tikimasi, kad iki tada jau bus pritraukta privačių lėšų į 3 fondus, kuriems bendrai skiriamas beveik 48 mln. Eur finansavimas.

Marius Skarupskas, ūkio viceministras, sako nemanantis, kad dėl rinkimų galėtų pasikeisti dabar numatyti terminai, juolab kad derybos su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku jau baigtos.Šaltinis: http://vz.lt/sektoriai/informacines-technologijos-telekomunikacijos/inovacijos/2016/10/06/kuria-997-mln-eurinovaciju-skatinimo-varikli#ixzz4MIWhDa3n

Google+